Як не зашкодити дитині —  основна турбота батьків.

Фізіологічні обмеження: вік дитини, тривалість перегляду, частота кадрів – дуже важливі, тому   батьки повинні ознайомитися з відповідною інформацією від неврологів та офтальмологів.

Ця стаття про психологічні ефекти впливу мультфільму на дитину.

На першому ж відеоресурсі, що випав по пошуку, налічується 1646 мультфільмів. Як вибрати мультик для перегляду? Чим керуватися? Як відрізнити правильне від неправильного, шкідливе від корисного?

Безумовно, важливим критерієм відбору є вік дитини. Якщо ви знайомі з поняттям вікової періодизації, вам неважко зрозуміти, що дитина «вихопить» з мультфільму. (хто не знайомий – ласкаво просимо на курс Батько на всі 100!).

Як це не дивно звучить, але вплив мультфільму індивідуальний і залежить від психологічного статусу дитини, який у свою чергу залежить від відносин між дитиною та батьками.

Закон простий: виховує не мультфільм, а батьки.

І причина тут у теорії соціального навчання Альберта Бандури та теорії моделі для наслідування Носсрата Пезешкіана.

Соціальне навчання — це процес оволодіння тими знаннями та моделями поведінки, які є прийнятними або неприйнятними в культурі людини.

У кожній сім’ї дитини вчать певній системі цінностей, правил комунікації. Це навчання дозволяють людині соціалізуватися в тому прошарку суспільства, до якого належить сім’я. І дитина завжди з великим акцентом поставиться до того, що бачить як приклад у своїй сім’ї. Так формуються і первинні та вторинні здібності (у здоровому варіанті. Варіанти відхилень дуже різноманітні, але все одно відштовхуються від сімейних моделей).

Моделлю для наслідування є сім’я або значуще оточення (вихователі, медперсонал).

  Але, якщо дитина надана сама собі більше часу, або у відносинах батьки-дитина є проблема – роль мультфільму різко зростає, але у непередбачуваному сенсі.

Мультфільми несуть велику палітру моделей поведінки. Як дитина віднесе ці моделі до прийнятних чи не прийнятних для себе?

Багато статей говорять про те, що це залежить від того, наскільки харизматичний персонаж. Однак справа набагато складніша. Що одну дитину захопить — іншу не на жарт злякає.

Мультфільм не здатний переграти і серйозно похитнути все те, що несуть у собі дитячо-батьківські стосунки. Якщо стосунки здорові та правильні – кожен мультфільм  — це розширення картини світу та привід для дитини прийти до батька з питаннями. А не інструмент невидимої зміни дитини.

Дитина, вихована у здоровій атмосфері, не стрибне з балкона після перегляду «Людини Павука», як це стверджують деякі психологи. І не кинеться вбивати мишок, або бити котів, подивившись Тома і Джері. Це не так працює. Небезпечна для життя поведінка, як і жорстокість, формуються в дуже довгій і складній для дитини ситуації певної дефектної поведінки батька.

Списки «Правильні та неправильні» мультфільми, або «Корисні та шкідливі» — скоріше дуже суб’єктивні.

Так, мамі, яка втомилася з дитиною непосидою і не вміє користуватися батьківським авторитетом, мульт «Маша і ведмеді» здається вкрай шкідливим.

Мамі «на всі 100» – цей мульт привід поговорити з дитиною про варіанти поведінки і разом посміятися з бідного ведмедя.

Вмілому батькові мультфільми допомагають затіяти потрібну розмову, збоку показати деякі речі. Забороняти перегляди «шкідливих» мультфільмів немає сенсу. Якщо весь клас люблять Свинку Пеппу, то дитина омине всі заборони, щоб побачити його. А ось обговорити дива цього мультика може бути вкрай захоплююче і корисно.

Оскільки зараз велика кількість мультфільмів універсальна, тобто цікава дітям від 3 і до старості, перегляд є захоплюючим заняттям для всієї родини.

І якщо зробити з цього сімейну традицію, за дотримання багатьох інших аспектів правильного виховання дитина навряд чи поглинатиме мультики великими обсягами.

Приємного перегляду!

Leave a Comment