идеалЛюдина створена ідеальною.

Складною і простою одночасно, такою, що пристосовується і протестує, раціональною та емоційною. Логічною і такою, що фантазує. Система «Людина» попри всі спроби поки що не відтворена штучно. Багато процесів не має пояснення.
Але деякі речі шляхом спостережень виведені й століттями не спростовуються, а знаходять дедалі більше й більше обґрунтування. Наприклад, важливість гармонійності.
Не просто важливість, а життєва необхідність виживання.
Багато вчених, цілителів давнини доходили висновку, що людину потрібно сприймати тільки цілісно. Зв’язок психіки, душі, тіла, довкілля настільки міцний, що немає сенсу брати предметом вивчення або впливу щось одне. Наприклад психіку. Її не пізнати у відриві від біохімічних процесів. Душу не пізнати у відриві від навколишнього світу. Тіло не пізнати без знань впливу психогенних аспектів.
#Носсрат_Пезешкіан, німецький психіатр, доктор медицини, основоположник Позитивної та транскультуральної психотерапії, узагальнив цей досвід і вивів дуже простий і дієвий інструмент діагностики та допомоги — Модель Балансу.
Згідно з нею, людина має чотири сфери дотику зі світом.
1. тіло — шлях відчуттів. Ця сфера відповідає за всі фізіологічні процеси: сон, їжа, фізичне навантаження, релаксація, гігієна, секс, лікування.
2. Діяльність — шлях розуму. Ця сфера наповнена роботою, навчанням, хобі, громадським служінням;
3. Контакти — шлях традицій. У цій сфері ми говоримо про здатність і можливість мати зв’язок із собою, з партнером, дітьми, сім’єю, друзями, природою, традиціями, домашніми улюбленцями.
4. Фантазія — шлях інтуїції. Тут зосереджено все, що важливо, але неможливо помацати: мрії, фантазії, плани, молитви, медитації, осмислення.

Так ось свою ідеальну суть людина може проявити тільки дотримуючись кількох правил балансу.

1 Баланс має бути. Між сферами енергія й ресурси мають розподілятися рівномірно. Ідеально 20-30% на кожну.
2. Сфери повинні мати мінімально достатнє наповнення. Не 25% часу йде на роботу. А 25% розподіляється між усіма завданнями цієї сфери: трохи підучився, попрацював, послужив громадським інтересам, отримав кайф від хобі…
3 Не можна «вмикати» баланс на час. У довгостроковій перспективі балансність визначає резилієнтність — здатність адаптуватися і переробляти стрес. У ситуації гострого стресу немає часу налагоджувати балансність. Є час тільки підкоригувати з метою максимально ефективно пройти крізь конфлікт.

Leave a Comment